Vánoční toulky
... Vánoce jsou krásné svátky. Rodina si je bližší, než kdykoli během roku. Těšíme se z toho, že můžeme nejmilovanější bytosti na světě obdarovat. Stoly se prohýbají pod množstvím jídla a pití... A právě to je ten nejvhodnější čas se zvednout od pohádek a porozhlédnout se v přírodě po pohádkových scenériích.
Letošní rok byl nejen pro nás dva v mnoha směrech náročný, nicméně i přes to přese všechno, nebo možná právě proto, jsme podnikli nesčetné výlety. A protože my dlouho neposedíme, nemohlo tomu být jinak ani mezi svátky.
Absolvovali jsme krásné procházky
kolem pohořelických rybníků*, kde jsme se mohli kochat krásnými a opravdu
romantickými západy slunce nad, tehdy ještě zamrzlým, rybníkem, nebo naopak
vítr rovnající se téměř síle orkánu, který nás málem odvál.
*rybník Vrkoč - moudré prameny praví, že se jedná o jeden z největších rybníků v ČR. Rybník vybudovaný v roce 1556 se dnes rozkládá na 156 ha, avšak dříve to bylo až 200 ha.

Vyrazili
jsme i na procházku do Lednicko-valtického areálu, kolem zdejších krásných
staveb - Hraničního zámečku, Tří Grácií, které jsou v současné době
zazimované nebo v rekonstrukci, a Rybničního zámečku. A ani tady jsme
neměli nouzi zažít západ slunce.
Předposlední den roku 2016 jsme vyrazili na Svatý kopeček u Mikulova, dříve zvaný Tanzberg (Taneční hora). Ve své nadmořské výšce 363 m n.m. je jedním z vrcholů Pálavských vrchů a rovněž přírodní rezervací a spolu se zvonicí a kaplí tvoří významnou dominantu nad Mikulovem.
Cesta na toto místo vyvolává u zvídavého turisty řadu otázek. Proč Svatý kopeček? Proč právě tady a na nejvyšším místě, kde se spíš budovaly hrady a zámky, než sakrální památky?
Jméno Svatý kopeček Tanzberg získal v roce 1622, poté, co Mikulov zasáhla morová rána. Ať už se zde v historii odehrálo cokoli, jakmile vystoupáte na vrchol ke kapli sv. Šebestiána, ten pohled do údolí vás uchvátí, vezme vám dech. Dalo by se říct, že nabydete pocitu vnitřního klidu. A když se zde ocitnete v době oparu, je to o to kouzelnější. Jako v nebi.
Cestou k dalším stavbám nezbývá než se kochat výhledem do daleké krajiny, pokud vám (přeje) počasí, anebo prostě jenom vychutnáváte okamžiky strávené na tomto kouzelném magickém místě se spoustou starých a zachovalých druhů rostlin a dřevin. Je tu krásně i v zimě, ale JARO, to tu bude nádherné!!!
*Kaple sv. Šebestiána byla vybudovaná biskupem kardinálem Františkem z Ditrichsteina jako vděk Bohu za překonání morové rány, začátek je datován do roku 1623. Svou dispozicí měla odpovídat velechrámu sv. Petra v Římě a finální (dnešní) podobu získala v roce 1714, kdy byla dobudována i barokní sakristie. Nová tradice křížové cesty byla započata v roce 1865, kdy byla kaple znovu vysvěcena, a byla započata tradice pouti k mikulovské Černé madoně loretánské.
*Křížová cesta se sedmi kapličkami byla vybudovaná v polovině 17.tého století.
*Mikulovský zámek. V roce 1249 byl jakožto léno přidelen Přesmyslem Otakarem II. právě Lichtensteinům, které na konci 16. století vystřídali Dietrichsteinové a za jejich vlády v roce 1719 získal dnešní podobu. Zámek je po požáru z roku 1945 opět opravený.
A protože se nám rok 2016 pomalu chýlí ke konci, přejeme Vám hodně zdraví, štěstí a lásky v tom novém ❤
Jak říká neznámý autor: "Život se neměří počtem nádechů a výdechů, ale chvílemi, které nám vzaly dech."