Putování po Chřibech 

část 2

Chřiby  a geologie


V rámci geomorfologického celku jsou oblasti Chřibů patrné dva geomorfologické podcelky  - Stupavská vrchovina a Halenkovská vrchovina. 

Základním tvarem Chřibů jsou plošiny v nadmořských výškách do 350 do 500  m n.m., které jsou mezi sebou odděleny sedly - údolími potoků Kyjovky, Zlechovského potoka, Salašky a Dlouhé řeky a nad nimi vystupují do výšky vyvýšeniny hor Brda (587 m n. m) a Holého kopce (548 m n.m). 

Chřiby jsou tvořeny paleogenními pískovci, jílovci a slepenci magurského flyše. 





Skalní útvar Kalíšek, Koryčanská kaple a Rozštípená skála 

Skalní útvar Kalíšek skutečně připomínající kalich, je kousek od červené turistiscké značky ve směru Zavadilka - Bohuslavice, jen 200 m pod cestou,  ve výšce 420m. 


Je to místo, kde se podle pověsti tajně scházeli čeští bratři v pobělohorské době. 


Rozštípená skála se vypíná na posledním podvrcholu hory Bradlo. Skála objevili horolezci v roce 2002, dali jí název Zlobivá a mají zde 14 lezeckých cest. Kalíšek ve výšce 420 m je skálou připomínající kalich, místem, kde se dle pověsti tajně scházeli čeští bratři v pobělohorské době. Rozštípená skála se vypíná na posledním podvrcholu hory Bradlo. Skála objevili horolezci v roce 2002, dali jí název Zlobivá a mají zde 14 lezeckých cest. Kalíšek ve výšce 420 m je skálou připomínající kalich, místem, kde se dle pověsti tajně scházeli čeští bratři v pobělohorské době. Rozštípená skála se vypíná na posledním podvrcholu hory Bradlo. Skálu objevili horolezci v roce 2002, dali jí název Zlobivá a mají zde 14 lezeckých cest.    

© 2017 Jezevčík na cestách. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky